top of page

BiYOGRAFİ

1986 Kütahya doğumlu ,İTÜ Devlet Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Mezunu.

 

Müziğe, ilkokulda, Geleneksel Türk Sanatları sanatçısı olan babası Ahmet YILDIZ’ın teşvikiyle başladı. Üniversiteye gelene kadar da okuduğu tüm okullarda, korolarda sesiyle ve daha çok da neyi ile görev aldı.


Kütahya’daki ilköğretim ve lise yıllarında Kütahyalı bestekâr ve kanun sanatçısı Erhan AKALIN’ın yönettiği Klâsik Türk Müziği topluluklarında Timuçin ÇEVİKOĞLU, Yavuz AKALIN, Bora UYMAZ gibi değerli müzisyenlerle çalışma imkânı bulmakla birlikte bu topluluğun konserlerinde de sesiyle yer aldı.


Ciddi olarak ney üflemeye,1998 yılında Kütahya Kültür Müdürlüğünde açılan kursta,ilk hocası merhum Neyzen M.Ali ELİFOĞLU ile başladı. Daha sonra yine Kütahyalı neyzen ve rebapzen Şemsettin GÜVEY ile devam etti.


Kütahya’daki Türk Müziği ve Folklor derneklerinde, anma toplantılarında ve çeşitli müzik gruplarında ney üfledi. 2005 yılında babasının program danışmanlığı ve metin yazarlığını yaptığı TRT tarafından hazırlanan ve rebabı tanıtan “Tamburam rebap oldu” isimli belgesele neyi ile katıldı.


İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarında, Neyzen Süleyman Erguner(torun)'in talebesi oldu , Neyzen Niyazi Sayın‘ın uzmanlık sınıfından istifade etti.
 

2011 yılında “Ney Makamı “ isminde de bir albüm çalışması yaptı.

 

2018 yılında " Envar " isimli Yunus Emre Hz. güfteleri üzerine bir albüm yaptı.


Müzik yaşantısına ney dersleri vererek devam eden Fatih Yıldız, musiki cemiyetlerine neyi ile eşlik etmekte , stüdyo çalışmalarında bulunmakta , aynı zamanda farklı müzik topluluklarıyla çalışmalarına devam edip, yurt içi ve yurtdışı çeşitli konserlerde ve festivallerde , özel tv kanallarında da ney üflemektedir.

 

FATİH YILDIZ (Turkish Neyzen)

 

He was born in Kütahya and he studied Turkish Music State Conservatory in Istanbul Technical University.

 

He started to make music when he was in primary school by his father’s encouragement who is an artist of Traditional Turkish Arts. He took part in choruses by his voice and mostly his Turkish Ney until the university.

 

In his primary and high school years in Kütahya, he took part in concerts by his voice in Classical Turkish Music Assembles directed by Erhan Akalın who is a composer and a qanun player and he found opportunity to work with precious musicians such as Timuçin ÇEVİKOĞLU, Yavuz AKALIN and Bora UYMAZ.

 

He started to play Turkish Ney in a course in Kütahya Culture Management with his first sainted teacher M. Ali ELİFOĞLU who is a flute player. Then, he continued his music education with a Turkish Neyzen and a rebap player Şemsettin GÜVEY.

 

He played Turkish Ney in Turkish Music and Folk Dancing Association, in reunion and in various musical groups. He attended in a documentary called ‘Tamburam Rebap Oldu’ with his Turkish Ney in 2005 which is prepared by TRT Tv.

 

Turkish Neyzen Süleyman Ergüner’s grandchild was his teacher in Turkish Music State Conservatory in Istanbul Technical University. He also took an advantage of Turkish Neyzen Niyazi Sayın’s specialized field topics.

 

He made an album called ‘Ney Makamı’ in 2011.

 

He made an album called ‘Envar’ in 2018 which is about Yunus Emre’s lyrics.
 

Fatih Yıldız continues his music life by tutoring with his Turkish Ney, attending in Music Societies with his instrument and he works in studios. At the same time, he continues to play Turkish Ney in various Musical communities, concerts and fastivals in Turkey and abroad and in  Private TV channels.

Neyzen Fatih Yıldız
Turkish Neyzen
bottom of page