top of page

                            NEY'İN BAKIMI ve KORUNMASI

 

    

     

 

Ney üflendiği ve yıllandığı takdirde değer kazanır. Ama sadece üflenip yıllanması yetmez. Enstrumanın kuru kalmaması için hem üflenip, hem de yağlanması gerekmektedir.  Bu sayede hem güzel bir ton elde edilmiş hem de enstrumanın bakımını da yapılmış olunur. Bundan dolayı enstrumanımızın bakımı için belli periyodlarla yağlanması gerekmektedir.

 

* Ney , kılıfın içinde havasız kalmamalıdır. Kılıfın içinde duracaksa bile kılıf kapağı açılmalıdır ki , küflenme gibi durumlar oluşmasın..

 

* Ney'in ses kutusu ( başparenin girdiği ilk boğum ) zamanla üflenme sonrasında çıkan tükrük birikiminden dolayı  kararmaktadır. Hassas bölge olan ses kutusuna kararmanın gitmesi için müdahele edilmemelidir.

 

                                                            

 

                                                  Ney'in Yağlanması

 

     Ney'in bakımı için genelde hafif yağlar tercih edilmektedir. 

    

     Örneğin : Fındık - Susam - Badem    yağları.. Ney'inizi yağlamanız için uygundur.

     Not : Neyinizin renginin kızarması için "Ceviz Yağı" ile yağlayabilirsiniz.
 

    *  Ney ilk alındığında hafta'da 1 defa ayda 4 defa

    

    *  2. aydan itibaren 10 günde bir ayda 3 defa 

 

    *  3. ay ve sonrasında ay da 1 ya da 2 defa  yağlanmalıdır.

 

    

* Yağlama için nalburlardan pvc tankı ( geniş çaplı plastik boru ) edinip altını kapatıp içine yağ doldurabilirsiniz.

     

Ama eğer çok neyiniz yok ise, neyinizin alt tarafına bir kap koyup, üstteki başpare kısmından alt tarafa doğru yağı akıtabilirsiniz. Mühim olan içinin kuru kalmamasıdır. Dışındaki delikleri kapatabilirsiniz.  Renginin daha da hızlı bir şekilde koyulaşmasını isterseniz içini ve dışını komple yağlamanızı öneriririz.

 

Ya da Ney'in öndeki 6 deliği,  arka deliğini ve de Ney'in alt tarafını streçleyip kapatıp, sadece Başpare kısmı açık

kalacak şekilde bakım yağını içine akıttıktan sonra bir elinizle Ney'in üstteki başpare tarafını kapatıp, diğer eliniz ile de daha önceden kapatmış olduğumuz Ney'in alt tarafını tutup, içindeki yağı da sağa- sola, yukarı - aşağı gibi de çalkalayabilirsiniz. Bu daha pratik ve sık kullanılan yöntemlerdendir.

   

* Ney yağlandıktan sonra, bir kap içinde bir kaç saat süzülmeye bırakılmalıdır. Tavsiyemiz geceden yağlanıp , sabah yağı silinip temizlenip kullanılmaya hazır hale getirilmelidir.

 

* Ney'inize çeşitli esanslar damlatarak güzel kokular elde edebilirsiniz. Örneğin gül yağı, ya da çeşitli aromatik esanslar.. Ses kutusunun ( başparenin takıldığı kısım ) içine bir kaç damla damlatmanız yeterlidir.

 

    

                                               Ney Eğrilmesi

   

Neyler belli süre sonrasında ya da belli hatalardan dolayı eğrilebilir.

  

* Ney'in eğrilmemesi için başpare kısmı boşta kalmalıdır.  Kalorifer peteği gibi sıcak mevkilerde bırakılmamaldır.

 Ney Taşıma esnasında kutunun içinde ya da bir vazonun içinde de yamulabilir.

 

* Ancak ney eğrilse de bu estetik açıdan bir sorundur. Teknik açıdan hiçbir sorun ya da ses'de sıkıntı oluşturmamaktadır.  Yine de takıntısı olanlar yeni ney edinebilirler.

 

* Ney eğrildiği takdirde düzeltmeye çalışmayınız. Çünkü Neyler'in açılılıp üflendikten sonra düzeltme işlemi çok risklidir.

 

   

bottom of page